Tiskové zprávy

Akce ADAR – policisté vydírali kontrolované řidiče v Praze

29. leden 2018

TISKOVÁ ZPRÁVA

Dva policisté jsou stíháni za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a vydírání.

 

Generální inspekce bezpečnostních sborů trestně stíhá dva příslušníky Policie ČR, kteří v Praze dlouhou dobu páchali společensky nebezpečnou trestnou činnost a svým nepřijatelným jednáním během služeb hrubě narušovali důvěru policie u občanů.

Po téměř dvouletém operativním rozpracování případu, pod krycím názvem ADAR, se podařilo nashromáždit dostatek důkazů pro sdělení obvinění. Vyšetřovatel GIBS proto zahájil trestní stíhání dvou příslušníků Policie České republiky, služebně zařazených na Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy, pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a vydírání.

Trestné činnosti se měli příslušníci Pohotovostní motorizované jednotky dopouštět společně, a to v době své služby, i mimo svůj přidělený služební obvod. Jako úřední osoby v úmyslu opatřit sobě neoprávněný prospěch vykonávali svou policejní pravomoc způsobem odporujícím platným předpisům.

Jejich nezákonné jednání spočívalo v tom, že při nočních kontrolách osob a vozidel v Praze vyjížděli policisté i mimo svůj služební obvod, kde bez zjevných zákonných důvodů, na základě smyšlených a vykonstruovaných situací, požadovali po kontrolovaných osobách finanční hotovost, kterou si následně ponechávali pro svoji potřebu. Během kontrol pak uváděli obvykle řidiče motorových vozidel do stavů, kdy pod stupňujícím se nátlakem byli kontrolovaní v tíživé situaci, přiznávali policistům i smyšlené přestupky a následně za ně policistům platili finanční hotovost.

Nejčastější omluvou takto kontrolovaných řidičů, kteří se nijak nedokázali bránit proti policejní zlovůli obviněných, bylo přesvědčení o marnosti obrany. Sami pak později příslušníkům GIBS přiznávali, že raději policistům zaplatili, než by měli čelit policejní moci.

Dostatek důkazního materiálu se operativě GIBS podařilo zadokumentovat i přesto, že policisté byli velmi opatrní a byli si vědomi jak svých nezákonných postupů, tak i možnostmi jejich odhalení. Vyšetřování obviněných nadále probíhá na svobodě.

Z obecného pohledu a zkušeností Generální inspekce bezpečnostních sborů lze konstatovat, že takovéto problematické a nezákonné jednání policistů je obsahem desítek podání a informací, které se každoročně na inspekci dostávají. Od vzniku GIBS v roce 2012 je zaměření na boj s korupcí v řadách bezpečnostních sborů jednou z hlavních priorit inspekce. Odhalování této specifické a společensky nebezpečné korupční trestné činnosti věnuje GIBS značné personální i materiální úsilí.

 

 

pplk. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

Kancelář ředitele GIBS 

Ke stažení:
Download this file (tisková zpráva - ADAR.pdf)tisková zpráva - ADAR.pdf330 kB

kontakty

  • Telefon - 974 839 734
  • E-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Datová schránka - ID: v7m7926

Informační servis

Pražský kriminalista a kriminalistka z Českých Budějovic měli neoprávněně lustrovat pro bývalého kolegu.

10. duben 2024

Příslušník policie měl obchodovat s anaboliky

1. březen 2024

Loupež na Karlovarsku

8. prosinec 2023

Policista měl obchodovat s udělováním zbrojních průkazů

23. listopad 2023

© 2021 Generální inspekce bezpečnostních sborů, všechna práva vyhrazena  |  Cookies  |  Prohlášení o přístupnosti  |  English

RSS feed