Tiskové zprávy

Ukončení šetření policejního zákroku v Borovanech

10. říjen 2022

Policejní orgán GIBS vyhodnotil služební zákrok provedený jihočeskými policisty na mítinku jedné z politických stran v Borovanech dne 2. 8. 2022.

Z provedeného šetření spočívajícího zejména v opatření podání vysvětlení přítomných osob a ve vyhodnocení pořízených videozáznamů, je patrné, že policisté v rámci plnění svých služebních úkolů reagovali na nezákonné jednání mladého muže, který odnášel zvukovou aparaturu, a proto se rozhodli tohoto muže legitimovat.  Před tím, než provedli služební zákrok, se opakovaně prokázali služebním průkazem a bezprostředně vyzvali muže, aby předložil občanský průkaz. Tento výzvy neuposlechl a ve snaze odejít z místa pryč navíc užil aktivního pohybu proti jednomu z nich. Následně policisté za použití hmatů a chvatů svedli mladého muže na zem. Muž se vizuálně jevil jako osoba zjevně starší 15ti let a v danou chvíli nevykazoval žádné známky autismu. Až po ukončení služebního zákroku bylo matkou sděleno policistům, že se jedná o 15ti letého chlapce, který trpí poruchou autistického spektra. Dále je důležité uvést, že užitím donucovacích prostředků nebylo způsobeno mladistvému žádné zranění.

S ohledem na uvedené dospěl policejní orgán GIBS k závěru, že provedený služební zákrok a s ním spojené použití donucovacích prostředků ze strany policistů bylo v dané situaci oprávněné, přiměřené a v souladu s obecně závaznými právními předpisy a interními akty řízení Policie České republiky.

Z uvedeného důvodu byl spisový materiál uložen do archivu policejního orgánu GIBS ad acta.

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí

kontakty

  • Telefon - 974 839 734
  • E-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Datová schránka - ID: v7m7926

Informační servis

Policista stíhán za přechovávání anabolik

14. listopad 2022

Ukončení šetření policejního zákroku v Borovanech

10. říjen 2022

Aktualizace k rozsáhlému úniku informací z roku 2021 pod názvem Tumorr

3. říjen 2022

Výbuch muničního skladu v Bílině

30. srpen 2022

© 2021 Generální inspekce bezpečnostních sborů, všechna práva vyhrazena  |  Cookies  |  Prohlášení o přístupnosti  |  English

RSS feed