Tiskové zprávy

Stíháme 15 dozorců z Rýnovic

21. květen 2021

Příslušníci Vězeňské služby ČR zařazeni ve Věznici Rýnovice měli trestat v rámci své služby na uzavřeném oddílu věznice odsouzené, a to jak verbálně, tak fyzicky.

Dozorci jsou podezřelí z fyzických napadení odsouzených, a to nejméně od února 2020 do ledna 2021, nicméně v rámci prověřování dokumentujeme i případy starší. Vězně měli fyzicky trestat například za opakované požadavky, kterých se dožadovali za pomocí tzv. „hlásky“ na uzavřeném oddílu nebo naopak takové trestání měli zatajovat, přihlížet mu či v něm dalším příslušníkům nezabránit. Dozorci současně v postavení úřední osoby měli zneužívat závislosti vězňů a využívat skutečnosti, že by mohla být věrohodnost výpovědí odsouzených, podaných v rámci případného prověřování, snižována v souvislosti s jejich trestní minulostí a výkonem kázeňských trestů na uzavřeném oddělení.

Na základě detailního a značně obsáhlého prověřování bylo do současné doby zahájeno trestní stíhání proti 15 příslušníkům, a to zejména pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby spáchané ve formě přímého pachatelství, ve spolupachatelství či v některé z forem trestní součinnosti. S ohledem na skutkové okolnosti a použitou právní kvalifikaci mohou být někteří v případě odsouzení potrestáni odnětím svobody na tři léta až deset let.

V souvislosti s vedeným prověřováním bylo do současné doby zjištěno dalších 31 jednání, která byla odevzdána ke kázeňskému projednání. V kázeňských jednáních figurovalo dalších 14 dozorců, 4 odsouzení a 1 vychovatel. Jednalo se zejména o různé formy lehčího porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby či zneužití pravomoci úřední osoby například nedostatečné střežení problémových vězňů, nesprávně prováděné osobní prohlídky, tolerování kázeňských přestupků páchaných ze strany vězňů, tolerování porušení zákazů plynoucích z vnitřního řádu věznice a režimu uzavřeného oddělení výkonu kázeňských trestů, zneužívání komunikační hlásky a její používání v rozporu s účelem, pro který byla zřízena apod.

Prošetřování a prověřování dalších jednání stále pokračuje.

Tímto bychom chtěli poděkovat Vězeňské službě ČR za poskytnutou součinnost při objasnění a v rámci dokumentace.

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí

kontakty

  • Telefon - 974 839 734
  • E-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Datová schránka - ID: v7m7926

Informační servis

Vyhodnocení šetření k události na FF

6. červen 2024

GIBS má dalšího generála

8. květen 2024

Pražský kriminalista a kriminalistka z Českých Budějovic měli neoprávněně lustrovat pro bývalého kolegu

10. duben 2024

Příslušník policie měl obchodovat s anaboliky

1. březen 2024

© 2021 Generální inspekce bezpečnostních sborů, všechna práva vyhrazena  |  Cookies  |  Prohlášení o přístupnosti  |  English

RSS feed