Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


Vyšetřovatel zahájil další stíhání v rozsáhlé sérii podvodů s masem

22.02.2018

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinil v těchto dnech bývalého občanského zaměstnance Vězeňské služby ČR, který od roku 1993 pracoval jako vedoucí stravování ve věznici Mírov, a to z trestného činu podvodu, kterého se dopustil ve spolupachatelství s další civilní osobou.

 

Obviněn byl po více než dvouletém operativním prověřování, které navazovalo na jeho dřívější trestnou činnost, realizovanou GIBS na konci roku 2015. Tehdy byl také obviněn z podvodu a rovněž ve spolupachatelství s další civilní osobou a jednou právnickou osobou. V současné době je tento případ řešen před soudem.

 

Příslušníkům GIBS se podařilo dohledat a zadokumentovat další část rozsáhlé trestné činnosti spočívající znovu ve fiktivních dodávkách masa pro věznici Mírov. Na tomto případu pracovali s GIBS rovněž zástupci věznice Mírov, kteří poskytli vyšetřovateli významnou pomoc a spolupráci. V této druhé části kauzy si obviněná dvojice mužů postupně nechala vyplatit více než 1 mil. Kč, a to znovu za smyšleně dodané různé druhy masa. Vyšetřovatel shromáždil důkazní materiál v dalších více než 130 podvodných dodávkách masa za období čtyř let.

 

Obvinění tak jednali s úmyslem zisku, společně, a po vzájemné předchozí dohodě. Bez vědomí majitele jiného řeznictví předstírali dodání většího objemu zboží, zejména masa, než tomu bylo ve skutečnosti. Masna standardně dodávala zboží do věznice Mírov, ale její zaměstnanec zaměňoval původní faktury pro Vězeňskou službu ČR za faktury s dalším zbožím a s novou částkou. Docházelo tak k navyšování částek za skutečně dodané zboží, přičemž finanční rozdíl oproti původním fakturám si obvinění nechávali společně pro sebe.

 

Oba obvinění jsou dále vyšetřováni na svobodě a za tuto trestnou činnost jim hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let. Bývalý občanský zaměstnance Vězeňské služby ČR byl propuštěn ze sboru už za předcházející trestnou činnost. Vyšetřování případu nadále pokračuje pod dozorem příslušného státního zástupce.

 

 

pplk. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

rada

kancelář ředitele GIBS

Ke stažení


Zpět na začátek stránky: