Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


Stíhaný policista z Kroměřížska skončil ve vazbě za ovlivňování svědků

12.02.2018

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů dal v těchto dnech státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí do vazby, pro dnes již bývalého příslušníka PČR, který je od minulého roku stíhán GIBS za prodej drog, zneužití pravomoci a přijetí úplatku, když následně začal ovlivňovat svědky ve svůj prospěch. Soudce návrh státního zástupce akceptoval a na devětadvacetiletého muže byla uvalena vazba.

 

Celý případ má počátek v poznatku Národní protidrogové centrály PČR, která získala informaci, že v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku prodává drogy údajně policista. Poznatek byl následně postoupen na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

 

Příslušníci GIBS ze Zlína začali informaci šetřit a během pár týdnů bylo potvrzeno, že prodejcem drog je skutečně příslušník policie, a to z Obvodního oddělení PČR v Bystřici pod Hostýnem. Okamžitě byly zahájeny úkony trestního řízení a prověřování GIBS dospělo zanedlouho až k trestnímu stíhání policisty. Ten byl v průběhu října 2017 obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na 2-10 let. Jeho trestní stíhání bylo vedeno na svobodě.

 

V průběhu dalšího vyšetřování se příslušníkům GIBS ve Zlíně podařilo zadokumentovat jeho trestnou činnost při prodeji drog více osobám. V průběhu minimálně jednoho roku, a to i během služby, prodal opakovaně pervitin konzumentům nejen na Kroměřížsku, ale také na Zlínsku, Přerovsku a Vsetínsku, za což převzal finanční hotovost v řádech statisíců korun.

 

Další práce na případu pokračovala výslechy svědků, znaleckými zkoumáními, znaleckými posudky a zajišťováním stop. Vyšetřování pokračovalo dál a v listopadu 2017 bylo policistovi rozšířeno trestní stíhání o přečin zneužití pravomoci úřední osoby a za zvlášť závažný zločin přijetí úplatku, kdy mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na 3-10 let.

 

Vyšetřovateli GIBS se totiž podařilo zadokumentovat jeho další trestnou činnost, která tentokrát spočívala v tom, že ve své policejní práci zjistil vloupání do objektu, které měli spáchat dvě konkrétní osoby s kriminální minulostí. Policista tyto osoby znal a za neřešení jejich případu si řekl o úplatek v úhrnné výši několik desítek tisíc Kč. Část úplatku mu byla později skutečně vyplacena. V průběhu dalších týdnů byl policista propuštěn ze služebního poměru příslušníka PČR.

 

Další intenzivní práce vyšetřovatele GIBS a jeho týmu operativců vyvrcholila minulý týden, kdy byl trestně stíhaný muž zadržen. Důvodem zadržení bylo zjištění, že v minulých týdnech se za úplatu pokusil ovlivnit klíčová svědectví, která již byla zadokumentována příslušníky GIBS. Vyšetřovatel proto dal podnět státnímu zástupci, který soudu předložil návrh na vzetí do vazby. Soudce návrh na vazbu akceptoval a minulý týden ji také proti dnes již bývalému policistovi nařídil.

 

Vyšetřování případu nadále pokračuje, a to pod aktivním dozorem příslušného státního zástupce.

 

 

pplk. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

kancelář ředitele GIBS

Ke stažení


Zpět na začátek stránky: