Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


Pražský kriminalista za obchodování s informacemi odsouzen! Aktualizace!

17.03.2021

Dne 12. 3. 2021 byl Městským soudem v Praze vyhlášen rozsudek, jímž byl bývalý příslušník Policie ČR uznán vinným a  odsouzen za tr. činy zneužití pravomoci úřední osoby dle ust. § 329 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. c) tr. zákoníku, přijetí úplatku dle ust. § 331 odst. 2, odst. 3 písm. b) tr. zákoníku, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací dle ust. § 230 odst. 2 písm. a), odst. 4 písm. c) tr. zákoníku a ohrožení utajované informace dle ust. § 317 odst. 1 tr. zákoníku, k trestu odnětí svobody v trvání 6 let se zařazením do věznice s ostrahou a k Peněžitému trestu ve výši 200.000 Kč.

U další stíhané osoby byla rovněž prokázána vina a tato osoba byla odsouzena za tr. čin přijetí úplatku dle ust. § 331 odst. 2, odst. 3 písm. b) tr. zákoníku, ve formě pomoci dle ust. § 24 odst. 1 písm. c) tr. zákoníku, k trestu odnětí svobody na 2 roky s podmíněným odkladem jeho výkonu na 2 roky.

Obžalovaný bývalý policista si podal na místě odvolání.

Další obžalovaná osoba a státní zástupce si ponechali lhůtu k podání opravného prostředku.

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Mgr. Pavel Prygl k věci uvedl: „Vyhlášeným rozsudkem soud akceptoval obžalobu státního zástupce, která vycházela z vyšetřování policejního orgánu GIBS, a postihl tak velmi závažnou trestnou činnost policisty, jenž se sám podílel na prověřování majetkové trestné činnost skupiny pachatelů. Soud přitom zdůraznil, že právě takovou trestnou činnost policisty jako úřední osoby je obvykle velmi nesnadné prokazovat.“

____________________________________________________________

Kriminalista požadoval za předání informací ze spisů až 20 milionů korun

17.08.2020

Pražský policista zařazen na odboru hospodářské kriminality od července do září roku 2018 žádal prostřednictvím civilní osoby úplatky. Tento prostředník docházel za vytipovanými lidmi, kteří figurovali v konkrétním trestním řízení jako podezřelí v nezákonném obchodování s nelegálními přípravky. Prostředník jim následně nabízel poskytnutí informací ze spisového materiálu a plánovaných policejních úkonech. Za tyto „služby“ pak policista přes svého prostředníka požadoval až 20 milionů Kč.

Naši vyšetřovatelé dne 11. srpna 2020 navrhli podat obžalobu na policistu a civilní osobu pro zločin přijetí úplatku podle ust. § 331 odst. 2, odst. 4 písm. b) trestního zákoníku v jednočinném souběhu se zločinem zneužití pravomoci úřední osoby podle ust. § 329 odst. 1 písm. a), odst. 3 písm. a) trestního zákoníku.  V případě prokázání viny policistovi hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Spisový materiál byl již předán dozorujícímu státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze, který si vyhradil právo na poskytování bližších informací.

 

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí


Zpět na začátek stránky: