Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


Podvodník se vydával za pražského šéfa GIBS

03.12.2020

Nejméně od února 2019 do října 2020 jednapadesátiletý muž z Prahy společně se dvěma společníky zajišťovali cizincům různých národností vyřízení českého státního občanství, pobytu na území ČR či jeho prodloužení. Za jedno vyřízení požadoval hlavní aktér až statisíce korun. O všech těchto praktikách věděla i jeho přítelkyně zařazena na Ředitelství služby cizinecké policie jako policistka a tuto skutečnost neoznámila.

Obviněný muž vystupoval ve zjištěných čtyřech případech jako vysoce postavený příslušník GIBS nebo policista, kdy zajišťoval prvotní kontakt s cizinci, předložil jim falešné žádosti v listinné podobě a následně od nich přebíral finanční hotovosti. Dva společníci se pak vydávali za policisty ostravské cizinecké policie, kteří pobyt na území ČR měli zařídit. Pro větší důvěryhodnost se několika osobních schůzek s cizinci účastnila jeho přítelkyně – policistka, kterou uváděl jako svou manželku. Prokazoval se průkazem veterána policie, který vydával za služební průkaz generální inspekce nebo policie a dále pistolí, kterou prezentoval jako služební (viz přiložené fotografie).

Prozatím bylo zjištěno, že od cizinců v hotovosti převzal přes 400 tis. Kč. V rámci domovních prohlídek byla zajištěna pistole, průkaz veterána policie, formuláře k zajištění pobytu a přes 800 tis. Kč v hotovosti. V současné chvíli naši inspektoři ustanovují další poškozené, je tedy pravděpodobné, že se způsobená škoda ještě navýší.

Proti třem mužům je zahájeno trestní stíhání z přečinu podvodu a v případě prokázání viny jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. U hlavního aktéra je v současné době vedeno vazební vyšetřování.

Proti policistce je zahájeno trestní stíhání z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a v případě prokázání viny jí hrozí až pětiletý trest odnětí svobody a zákaz činnosti.

 

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí

Ke stažení


Zpět na začátek stránky: