Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


Občanský zaměstnanec PČR vydíral zástupce stavební firmy

06.02.2018

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Velmi rychlou akci proti vyděrači provedli příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů v Mostě, když zasáhli proti čtyřiatřicetiletému občanskému zaměstnanci Policie ČR. Ten v posledních měsících opakovaně žádal úplatek od zástupce stavební společnosti a neváhal ho i vydírat. Ihned po převzetí požadovaných peněz byl muž zadržen připraveným týmem operativců GIBS.

 

Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů následně zahájil trestní stíhání občanského zaměstnance PČR, z oddělení správy nemovitého majetku, z přečinu přijetí úplatku a přečinu vydírání. Muž v období od října 2017 do konce ledna 2018 opakovaně požadoval finanční hotovost od zástupce stavební firmy, která realizovala stavební zakázku v budově PČR v Mostě.

Občanský zaměstnanec byl určenou osobou za PČR, která vykonávala stavební dozor nad modernizací policejního výtahu v celkovém objemu zakázky za 1,5 mil. Kč. Při své práci zneužil svého postavení a na zástupce stavební firmy opakovaně vyvíjel nátlak v poskytnutí úplatku. Finanční úplatky v částkách do 20 tis. Kč požadoval za předčasné převzetí stavby a úsporu vzniklých nákladů na rostoucím penále za pozdní ukončení stavby.

Případ se na GIBS dostal v polovině minulého týdne a okamžitě byly zahájeny úkony trestního řízení. Během dvou dnů operativní práce vyvrcholila celá akce v pátek, kdy v rámci předstíraného převodu si muž převzal finanční hotovost jako úplatek. Zástupce stavební společnosti mu označené peníze předal na jedné z čerpacích stanic v Ústí nad Labem, kde byl muž také okamžitě zadržen.

Z provedených důkazů je zřejmé, že občanský zaměstnanec si nejméně ve čtyřech případech řekl jednateli stavební společnosti o finanční hotovost pro svou osobní potřebu, přičemž úplatek vyžadoval pod pohrůžkou nepřevzetí stavby a hrozbou rostoucího penále za zpoždění dodání, které dosahovalo statisíců korun. Zároveň zástupci firmy vyhrožoval, že v případě nezaplacení nebudou jako firma v budoucnu vybráni do žádné nové stavební zakázky pro PČR.

Obviněný občanský zaměstnance je vyšetřován na svobodě. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let nebo peněžitý trest.

 

 

pplk. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

Kancelář ředitele GIBS

Ke stažení


Zpět na začátek stránky: