Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


GIBS trestně stíhá příslušníka Generálního ředitelství cel za korupci

07.03.2018

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů realizovali v těchto dnech společensky i profesně závažný případ příslušníka Generálního ředitelství cel, který byl již obviněn z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a ze zločinu přijetí úplatku.

 

Celý případ se na GIBS dostal zhruba před měsícem, kdy sami pracovníci Generálního ředitelství cel informovali o možném nezákonném jednání jednoho z jejich příslušníků pracujícího na oddělení daní. Příslušníky GIBS byly začátkem února zahájeny úkony trestního řízení a během následujících tří týdnů se podařilo zjistit a zadokumentovat důležité okolnosti. Zjištěné skutečnosti nakonec vedly našeho vyšetřovatele k zahájení trestního stíhání pro výše uvedenou trestnou činnost.

 

Trestná činnost spočívala v tom, že celník v průběhu své služby nabídl opakovaně citlivé a neveřejné informace o cenách tabákových výrobků a cigaret, a to v době před jejich zveřejněním v cenovém rejstříku. Tyto zásadní informace nabídl zástupci jedné vybrané soukromé společnosti. V souvislosti s poskytnutím konkurenční výhody na trhu s tabákovými výrobky požádal firmu o úplatek. Soukromá společnost odmítla úplatek vyplatit.

 

Vyšetřování nadále pokračuje pod aktivním dozorem příslušného státního zástupce. Stíhání obviněného muže je vedeno na svobodě. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na tři až deset let.

 

Na případu jsme spolupracovali i se zástupci Generálního ředitelství cel, kteří poskytli příslušníkům GIBS nezbytnou pomoc a součinnost při odhalení závažného protiprávního jednání.

 

 

pplk. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

rada

kancelář ředitele GIBS

Ke stažení


Zpět na začátek stránky: