Přejít na obsah:


Hlavní navigace:


Akce "CUPRUM" - krádež mědi ve věznici Heřmanice

26.11.2012

Akce "CUPRUM" - krádež mědi ve věznici Heřmanice

Tato dlouhodobě připravovaná akce detektivů Generální inspekce bezpečnostních sborů, která probíhala od pátečního odpoledne do pozdních nedělních hodin, a které se aktivně účastnilo několik desítek příslušníků inspekce, přinesla obvinění nejen čtyřem zadrženým příslušníkům Vězeňské služby, ale nakonec i dalším sedmi civilním osobám.

Cílem této akce bylo rozkrýt organizovanou skupinu pachatelů, kteří nejméně od měsíce května letošního roku provozovali nezákonnou činnost za účelem svého obohacení, a to za aktivní účasti a spolupráce příslušníků vězeňské služby. Všichni členové skupiny se cíleně snažili z areálu věznice odcizit části mědi vytříděné vězni z dovezených odpadů. Jednotliví pachatelé měli jasně stanovené úkoly a předem dohodnutou dělbu činnosti, a to včetně následného rozdělení zisku z prodeje odcizené suroviny.

Pachatelé byli zadrženi přímo při činu, tedy v době, kdy z přilehlého areálu věznice vyváželi odcizenou měď o hmotnosti cca 1.400 kilogramů, v hodnotě kolem 180.000,- Kč. Touha po zisku příslušníkům vězeňské služby nebránila ani v porušování přísných bezpečnostních opatření věznice, a to takovým způsobem, že v některých případech za účelem krádeží pouštěli do střeženého areálu věznice, a z areálu věznice, osoby a vozidla bez provádění prohlídek. Aby příslušníci vězeňské služby takové vstupy neoprávněných osob do areálu zlegalizovali, zaváděli do systému data jiných osob.

Při provádění prohlídek v areálu Věznice Heřmanice se příslušníkům generální inspekce podařilo zajistit dostatek důkazů, prokazujících páchání uvedené trestné činnosti.

Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájili trestní stíhání:

- dvou příslušníků Vězeňské služby České republiky Věznice Heřmanice pro zločin krádeže a zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby;

- dvou příslušníků Vězeňské služby České republiky Věznice Heřmanice pro zločin krádeže, zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby a přečin porušení povinnosti strážní služby;

- šest civilních osob pro zločin krádeže;

- jednu civilní osobu pro přečin krádeže.

Po provedení procesních úkonů byli všichni obvinění pachatelé ze zadržení propuštěni a vyšetřování probíhá na svobodě. Konkrétní částka, o kterou se do současné doby pachatelé obohatili, je předmětem dalšího vyšetřování.   

 

Ke stažení


Zpět na začátek stránky: