Tiskové zprávy

Reakce GIBS na články zveřejněné na www.seznamzpravy.cz

12. srpen 2022

Informace v článcích, které se týkají zveřejnění prověřování konkrétní osoby ze strany policejního orgánu GIBS, které byly zveřejněny ve dnech 11. a 12. srpna 2022 se nezakládají na pravdě. Jedná se o články s názvem: „Šéfa špionů začala prověřovat inspekce kvůli únikům informací“ a „Janek Kroupa: Nepamatuju, že by šéfa rozvědky vyšetřovala inspekce“. GIBS se proto rozhodla konkrétní informace z uvedených článků dementovat.

 

Nejprve bychom rádi připomněli veřejnosti a novinářům, že v čele GIBS je ředitel, který je přímo odpovědný předsedovi vlády a nikoli ministrovi vnitra. Čili informace zveřejněné v článku ze dne 12. srpna 2022, že je GIBS „sesterská organizace a podřízená Ministerstvu vnitra stejně jako ÚZSI“ není pravdivá.

V článku ze dne 11. srpna 2022 je uvedena nepravdivá informace v titulku článku „Šéfa špionů začala prověřovat inspekce kvůli únikům informací“ (v současné době je ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek) v souvislosti s únikem informací z kauzy „Dozimetr“. Další mylnou informací, která se v článku nachází, je informace, že „o prověřování Mlejnkovy role byly rozšířeny úkony trestního řízení“. Dále je v článku uvedena citace ředitele GIBS ve znění: „V této chvíli mohu pouze potvrdit, že jsme od Národní centrály proti organizovanému zločinu obdrželi poznatek týkající se úniku informací.“. Tato skutečnost se zakládá na pravdě, nicméně poznatek nemá nic společného s příslušníkem ÚZSI, nýbrž se jednalo o poznatek v počáteční fázi, na základě kterého jsme únik informací v kauze „Dozimetr“ začali prověřovat.

Je již veřejně známou informací, že GIBS vede prověřování ve věci podezření z možného úniku některých informací z trestního řízení, vedeného NCOZ, známého jako kauza „Dozimetr“ a dále vede prověřování ve věci podezření z neoprávněných lustrací. Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede.

K vyvrácení těchto zveřejněných informací jsme se uchýlili z toho důvodu, že informace uvedené ve výše zmíněných článcích mohou zásadním způsobem destabilizovat situaci v ÚZSI a poškodit ÚZSI samotný.

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí

kontakty

  • Telefon - 974 839 734
  • E-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Datová schránka - ID: v7m7926

Informační servis

Policista stíhán za přechovávání anabolik

14. listopad 2022

Ukončení šetření policejního zákroku v Borovanech

10. říjen 2022

Aktualizace k rozsáhlému úniku informací z roku 2021 pod názvem Tumorr

3. říjen 2022

Výbuch muničního skladu v Bílině

30. srpen 2022

© 2021 Generální inspekce bezpečnostních sborů, všechna práva vyhrazena  |  Cookies  |  Prohlášení o přístupnosti  |  English

RSS feed