Tiskové zprávy

Dva celníci z Liberecka a jeden cizinec obžalováni

23. květen 2022

Jeden z celníků, jakožto hlavní aktér, měl poskytnout neoprávněně neveřejné informace z informačních systémů Celní správy ČR cizímu státnímu příslušníkovi, kdy tyto informace získal od svého kolegy za úplatu.

Následně měl cizinec tyto informace předat osobě pohybující se v oblasti casin a hazardních her. V druhém případě poskytnuté informace sloužily cizinci k vydírání osoby, která mu odmítla vytvořit systém sloužící k prolomení zabezpečení a ochranných prvků na úseku hazardních her za účelem dosažení neoprávněného finančního profitu. V dalších případech celníci předávali informace o plánovaných celních kontrolách casin a heren na území ČR a to podnikateli napojeného na casina.

Dne 19. září 2021 inspektoři zahájili trestní stíhání proti dvěma příslušníkům Celní správy ČR i cizinci a státní zástupce  KSZ v Ústí nad Labem podal dne 4. května 2022 na všechny tři osoby obžalobu.

Jeden z celníků je obžalován z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, z návodu k přečinům neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné nakládání s osobními údaji, dále z pomoci k přečinu vydírání a zločinu podplacení. Druhý celník je obžalován z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, neoprávněné nakládání s osobními údaji a zločinu přijetí úplatku. V případě prokázání viny hrozí příslušníkům až šestiletý a až desetiletý trest odnětí svobody.

Cizinec je obžalován z návodu k přečinům zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, dále z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a jeho návodu a přečinu vydírání. V případě prokázání viny mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí

kontakty

  • Telefon - 974 839 734
  • E-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Datová schránka - ID: v7m7926

Informační servis

Reakce GIBS na články zveřejněné na www.seznamzpravy.cz

12. srpen 2022

Policejní zákrok v jihočeských Borovanech

5. srpen 2022

Hledáme svědky ostravské dopravní nehody

12. červenec 2022

Policista z dálniční policie si ponechával vybrané peníze za pokuty

27. květen 2022

© 2021 Generální inspekce bezpečnostních sborů, všechna práva vyhrazena  |  Cookies  |  Prohlášení o přístupnosti  |  English

RSS feed